28 yaşında ve fiziksel olarak sağlıklı bir depresyon hastasına ötenazi uygulanacak

T24 Dış Haberler

Fiziksel olarak sağlıklı olduğu belirtilen, 28 yaşındaki Hollandalı bir kadına depresyon ve sınırda kişilik bozukluğu nedeniyle ötenazi uygulanacak.

Hollanda’nın Almanya sınırına yakın küçük bir köyünde erkek arkadaşı ve iki kedisiyle yaşayan Zoraya ter Beek‘in hayatına yasal olarak son vermeye karar verdiği belirtildi. 

Hayatı boyunca ruh sağlığı sorunlarıyla uğraştığını söyleyen genç kadına mayıs ayında ötenazi yapılması planlanıyor.

Hollanda’daki Kampen İlahiyat Üniversitesi’nden sağlık etiği uzmanı Stef Groenewoud, “Ötenaziyi doktorlar ve psikiyatristler tarafından masaya getirilen kabul edilebilir bir seçenek olarak görüyorum, oysa daha önce son çareydi. Özellikle psikiyatrik hastalıkları olan kişilerde sağlık çalışanlarının eskisinden daha kolay vazgeçtiği bir olgu görüyorum” diye konuştu. 

Ter Beek, hayatı sonlandıran ilacın, yanında erkek arkadaşıyla birlikte evinin kanepesinde verileceğini söyledi. Ter Beek, oturma odasındaki kanepede ötenazi yapıldıktan sonra yakılmayı planladığını da sözlerine ekledi. 

Doktorlar önce ona sakinleştirici, ardından da kalbini durduracak bir ilaç verecek. Cenaze töreni yapılmayacak.

Hollanda medyasına göre, 2022’de Hollanda’da 8 bin 720 ötanazi ölümü yaşandı; bu, ülkedeki tüm ölümlerin kabaca yüzde 5’ini temsil ediyor ve bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 14’ten daha yüksek.

Şubat ayında 93 yaşındaki eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt ve eşi de ötenazi nedeniyle el ele yaşamlarına son vermişti.

İntiharın yasallaştırılmasını eleştirenler, The Free Press’e göre Ter Beek gibi kişilerin yasalar tarafından kendilerini öldürmeye teşvik edildiğini ve birçoğunun intihar artışını bir salgına benzettiğini söylüyor.

Ter Beek Salı günü Twitter’da Free Press’in makalesini eleştirerek, ölmeden önce sosyal medyayı bırakacağını duyurdu. Sosyal medya hesabından, “Bir şeyler öğrenmeye açık insanlara fikir vermek benim için bir onurdu” diye paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir