Kobanê Davası, Diyarbakır’da protesto edildi

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, DEM Parti Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Sinan Çiftyürek, Ömer Öcalan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ile Doğan Hatun, Batman Belediyesi Eş Başkanı Gülistan Sönük ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri, Kobanê Davası’nda verilen cezaları protesto için Diyarbakır Adliyesi önünde toplandı.

Polis, Dağkapı Meydanı’na yürümek isteyen eylemcilerin yürüyüşünü engelleyerek ablukaya aldı. Katılımcılar, “Bijî Berxwedana Kobanê” (Yaşasın Kobanê direnişi) sloganları atarak ablukaya tepki gösterdi. Polisin ablukayı kaldırmasının ardından yürüyüş başladı.

Açıklamanın yapılacağı Dağkapı Meydanı’nda geniş güvenlik önlemleri alındı. Dağkapı Meydanı’nda ulaşan eylemciler burada alkış ve zılgıtlarla karşılandı.

Polisle yapılan müzakere sonucu basın açıklamasına izin verildi.

AYDENİZ: NORMALLEŞME KÜRT SİYASETÇİLER İÇİN DEĞİL

DEM Parti Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, Kürtçe yaptığı açıklamada, Kobanê Davası’nın siyasi olduğunu belirterek, kararı tanımadıklarını söyledi. Akdeniz, davada verilen cezalara da dikkat çekerek “normalleşme” söylemlerinin Kürt siyasetçileri için olmadığını vurguladı.

Saliha Aydeniz

ERKAN BAŞ: HEP BERABER DİRENECEĞİZ

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Başaramayacaklar. Kürt halkına diz çöktüremeyecekler. Teslim alamayacaklar. Yenemeyecekler. Ağababalarından öğrendikleriyle iktidar koltuğunu sağlamlaştırmak için Kürtleri ezmeye karar veren saray rejimine de asla ve asla diz çökmeyecek” dedi.

Erkan Baş

“Kürt halkının dostu bir Türk sosyalisti olarak söylüyorum. Kürt emekçileri diz çökmeyecek, teslim olmayacak” diyen Baş, “Şimdi ülkenin dört bir yanında yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bu iktidar bölerek, bizi birbirimize düşmanlaştırarak iktidar koltuğunda oturmaya çalışıyor. Ama şunu bilmenizi istiyorum. Kobani kumpas davasında da kayyım atamalarında da, İstanbul’da da, Edirne’de de, Ankara’da da, Mersin’de de, Adana’da da, Trabzon’da da, Lice’de de, Türkiye’nin dört bir yanında bu ülkenin devrimcileri, yurtseverleri, onurlu insanları, kaderlerini Kürt halkının kaderiyle birleştirmiştir. Hep beraber direneceğiz” ifadelerini kullandı.

ÇİFTYÜREK: İKTİDAR KÜRT SİYASETÇİLERİ CEZALANDIRIYOR

DEM Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, iktidarın Kürt siyasetçilerini cezalandırmaya yönelik politika izlediğini belirterek, Kobanê Davası’nda verilen cezaları örnek gösterdi.

Çiftyürek, Kobanê’de süren savaşta Kürtlerin öldüğünü yine Kobanê Davası’nda Kürt siyasetçilerin cezalandırıldığını ifade etti. Çiftyürek, Kürt siyasetine birlik çağrı yaptı.

Sinan Çiftyürek

TAŞKIRAN: BİZE TESLİM OLMAK YAKIŞMAZ

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ise “Onlardan korkmayacağız çünkü önderlerimiz korkmadı, teslim olmadı. Bize teslim olmak yakışmaz. Türkiye halklarıyla, Türkiye devrimci sosyalistleriyle özgürlüğü halklara sunacağız. Biz kazanacağız, biz kazanacağız, biz kazanacağız” dedi.

Beycan Taşkıran

UÇAR: DAVA ÖZGÜRLÜĞE KURULAN BİR KUMPAS

DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Kobani yükselen demokrasiye kurulan bir kumpastır. Özgürlüğe kurulan bir kumpastır. Hiç kimse hukukun işlediğini söyleyemez. Hiç kimse bu mahkemede iktidarı kendi yazdığı, korumaya çalıştığı, yasalara dayanarak uyguladığı yasasızlıktan azade ele alamaz” diye konuştu.

Çiğdem Kılıçgün Uçar

“Kobani kumpas davası, ilk günden bugüne başta Kürt halkı olmak üzere bu ülkede ortak yaşam iradesine kumpastır” diyen Uçar, “Bütün arkadaşlarımızın orada yürüttüğü mücadele, orada yürüttüğü direnişin kendisi bizim görüşümüzle, sahipliğimizle beslenecek ve tıpkı tahliye olan 5 arkadaşımız gibi tutulan bütün arkadaşlarımızla hep birlikte özgürlüklerine karşılayacağız” ifadelerini kullandı.

Polis ablukasında gerçekten etkinlik, konuşmaların ardından sona erdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir